C-komplex Gyümölcsös Réz-kén

Views 441

Leírás

A baktériumos és gombás megbetegedések elleni védekezés legfontosabb művelete a lemosó permetezés. Több éves tapasztalat alapján megállapítható, hogy lemosó a vegetációs időszak fertőzési veszélyeit igen jelentősen csökkenthetjük azzal, hogy ősszel – lombhullás előtt . illetve tavasszal - metszés után – egyaránt elvégezzük a lemosó permetezést. Ezt valamennyi gyümölcsfajtánál korlátozás nélkül megtehetjük.
Lemosáshoz mind ősszel, mind tavasszal a C-komplex 3-5 %-os oldatát használjuk oly módon, hogy ősszel a lombozatot 3-4 %-os töménységű permetlével, magas nyomáson permetezzük. Tiszta ültetvényekben 12-15 l/ha szert kell kijuttatni. Ügyelni kell arra, hogy a szer olajos szerekkel (Nevikén, Agrol Plus, stb.) nem keverhető!
Tavaszi lemosásnál a fás részeket lemosásszerűen permetezzük 4-5 %-os töménységben. A hektáronkénti adag ez esetben 15-20 liter.
A lemosó permetezések kontakt hatásaként közvetlenül pusztítják a gombák áttelelő képleteit. Az őszi permetezés hatására nő a hajtások, vesszők, rügyek télállósága, míg a tavaszi permetezés véd a spóraintervenció ellen, ugyanakkor javítja a virágok megtermékenyülését.
A C-komplexekkel védekezhetünk:
- almatermésűek: monília, varasodás, tűzelhalás kórokozói
- cseresznye, meggy: blumellás levélfoltosság, monília, gutaütés kórokozói, leukosztómás ágelhalás
- dió: baktériumos levél-és gyümölcsfoltosság, gnomóniás betegségee
- kajszibarack: monília, gutaütés, gnomóniás levélfoltosság, kajszirozsda, sztigmás levéllyukacsosodás
- körte: monília, mikroszferellás levélfoltosság, varasodás, körterozsda, tűzelhalás kórokozói
- őszibarack: monília, pszeudomónászos elhalás, sztigmás levéllyukacsosodás, tafrinás levélsodródés
- málna: didimellás vesszőfoltosság, elzinoés vessző- és levélfoltosság
- szilvafélék: polisztigmás levélfoltosság, monília ellen.

A vegetációs időszak javasolt kezelései:
A javasolt dózis az első permetezésnél 2 %. Illetve hektáronként 8-10 liter, ezt követően általában 3 hetenként ismételjük a permetezést úgy, hogy a töménységet 0,5-0,5 %-kal - hektáronként 1-1 literrel - növeljük. Az utolsó permetezést a gyümölcs szedése lőtt 15-20 nappal be lehet fejezni.

A bogyós gyümölcsösök (ribizl, köszméte, málna) kezelését a vegetációs időszak során 2-3 alkalommal végezzükl 2-3 %-os töménységben – hektáronként 8-12 liter szer adagolásával – úgy, hogy az utolsó permetezést a gyümölcsök szedése előtt 8-10 nappal fejezzük be.

A csonthéjas gyümölcsfajok monília, tafrinás levélfodrosodása ellen a vegetációs időszakban is alkalmazható. Ez esetben 10 l/ha-os dózissal, piros illetve fehérbimbós állapotban (házikertben 1 %), ezt követően szükség szerint 1-2 alkalommal az esti órákban permetezzünk.
Különösen ügyelni kell arra, hogy a permetlé ne folyjék meg!

Valamennyi gyümölcsfajnál eredményesen védekezhetünk a monília fertőzés ellen a virágzás kezdetén végzett permetezéssel, melynek dózisa 8-10 l/ha, ill. 1 %.
Ugyancsak eredményesen védekezhetünk az őszibarack tafrinás levélfodrosodása ellen, ha tél végén ( +2-5 C hőmérsékletnél) elvégezzük a lemosó permetezést. Ezt követően pedig a virágzás kezdetén permetezünk a moníliánál leírtak szerint.

Csonthéjasok lombpermetezését a vegetációban ajánlatos 1,5-2 %-os – 8-10 l/ha – oldattal 2-3 alkalommal elvégezni.
A permetezésnél ügyelni kell a jó porlasztásra, illetve arra, hogy a permetlé ne folyjék meg., ezért a lehető legkisebb vízmennyiséggel kell a szert kijuttatni.

Ültetvény telepítésnél gyökérfertőtlenítésre, a gyökérképződés elősegítésére, a harmonikus tápanyag-ellátás biztosítására eredményesen alkalmazhatjuk az ültetéssel egyidejűleg kijuttatott C-komplexet. Adagját az ültetési mód, a felhasznált öntözővíz mennyisége, illetve a talaj összetétele alapján kell meghatározni.